Anyakönyvvezető: Lanczendorfer Melinda
Tel: 30/2565434
E-mail: jegyzo@dad.hu
ANYAKÖNYVI KIVONAT KIÁLLÍTÁSA
Az anyakönyv alapján az ügyfél kérelmére anyakönyvi kivonat adható ki.
Az anyakönyvi kivonat kiállítását az érintett, vagy az általa meghatalmazott személy kérheti. Kiskorú esetén a szülők, vagy a szülők által meghatalmazott személy részére állítható ki az okirat.
Illetékesség:
Az Elektronikus Anyakönyv 2014. július 1-jei bevezetésétől anyakönyvi kivonat bármely anyakönyvi hivatalban igényelhető és kiállítható. Mivel azonban a rendszer üres adatbázissal kezdte meg működését, a kérelem csak abban az esetben teljesíthető azonnal, ha az adott esemény már az elektronikus rendszerben szerepel: vagyis, ha 2014. július 1. után történt, vagy a korábbi eseményt az esemény helye szerint illetékes anyakönyvvezető már az elektronikus rendszerbe bejegyezte. Egyéb esetben a kérelmet fogadó anyakönyvvezető megkeresi az esemény helye szerint illetékes anyakönyvvezetőt, aki az eseményt a papír alapú anyakönyvből az elektronikus anyakönyvbe bejegyzi – a kivonat csak ezt követően készíthető el. Az anyakönyvi kivonatot az anyakönyvvezető 8 napon belül adja át vagy postázza az igénylő részére.
Az ügyintézéshez szükséges okiratok:
-
személyazonosító igazolvány,
-
lakcímet és személyi azonosítót igazoló hatósági igazolvány,
-
amennyiben az átvevő meghatalmazott, úgy közokiratba, vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt (két tanú aláírásával ellátott) eredeti meghatalmazás.
Eljárási illeték: az eljárás illetékmentes.
HÁZASSÁGKÖTÉS
Házasság akkor jön létre, ha az együttesen jelenlévő házasulók az anyakönyvvezető előtt kijelentik, hogy egymással házasságot kötnek. A szándék bejelentésekor a házasulóknak személyesen és együttesen kell az anyakönyvvezetőnél megjelenniük, és igazolniuk kell személyazonosságukat, állampolgárságukat, a tervezett házasságkötés törvényes feltételeit, valamint nyilatkozatot kell tenniük az anyakönyvvezető által feltettkérdésekre (házassági névviselés, születendő gyermekek családi neve).
Ha a házasuló a házasság megkötéséig megváltoztatja a házassági név viselésére vonatkozó nyilatkozatát, az anyakönyvvezető intézkedik az új nyilatkozatnak megfelelő aláírás, valamint szükség esetén a jogszabályban meghatározott valamennyi adat felvételezéséről. A házasságkötési szándék bejelentését követően a házasuló hivatalbóli okmánykiállítást megakadályozó nyilatkozatot egy alkalommal, legkésőbb a házasságkötés tervezett időpontját megelőző ötödik munkanapig tehet.
A házasságkötés legkorábban a bejelentéstől számított 31. napra tűzhető ki.
A bejelentésről szóló jegyzőkönyv egy évig érvényes – amennyiben ez idő alatt a házasságot nem kötik meg, az eljárást meg kell ismételni.
Illetékesség:
A házasságkötést megelőző eljárás lefolytatására és a házasság megkötésére az az anyakönyvvezető illetékes, ahol a házasságkötési szándékot bejelentették. A szándék bármely települési önkormányzat anyakönyvvezetőjénél bejelenthető.
Az ügyintézéshez szükséges okiratok:
-
a házasulók érvényes személyazonosító igazolványa,
-
a házasulók lakcímét és személyi azonosítót igazoló hatósági igazolványa,
-
házasulók születési anyakönyvi kivonata,
-
a házasulók családi állapotát igazoló okirat (elvált házasuló esetében a bontásról szóló jogerős bírói ítélet vagy a bontás tényét is tartalmazó házassági anyakönyvi kivonat, özvegy esetén a volt házastárs halotti anyakönyvi kivonata),
-
a lecserélni kért okmányok (bemutatás céljából).
Házasságkötő terem:
-
a Községháza (Kömlőd, Szabadság utca 9.) hivatali helyisége,
Eljárási illeték:
A házasságkötési eljárás illetékmentes, de a hivatali munkaidőn vagy a hivatali helyiségen kívüli házasságkötésért az önkormányzati rendeletben meghatározott díjat kell fizetni.
A hivatali munkaidőn túli házasságkötést a házasulók kérelme alapján a jegyző engedélyezi, és amennyiben a házasságkötésért díjat kell fizetni, az csak a díj befizetésének igazolását követően köthető meg. A díjak befizetése az önkormányzat pénztárában vagy számlaszámra történő utalással történik.
HÁZASSÁGI NÉVVISELÉSI FORMA MÓDOSÍTÁSA
A házassági névviselés szabályait a Polgári Törvénykönyv Családjogi Könyve tartalmazza, házasságkötéskor a felsorolt formák közül választ a férj és a feleség egyaránt.
A házassági névviselési forma akár a házasság fennállása alatt, akár annak megszűnése után – a Ptk. szabályainak megfelelően – az érintett kérelmére módosítható.
Illetékesség:
Házassági név módosítása irányuló kérelmet bármely anyakönyvvezetőnél, vagy bármely hivatásos konzuli tisztviselőnél személyesen lehet benyújtani. A névmódosítási szándékról az anyakönyvvezető jegyzőkönyvet vesz fel.
A házassági névviselési forma módosítására irányuló eljárás lefolytatására – amennyiben a házassági anyakönyvi bejegyzés adatai az elektronikus anyakönyvben korábban már rögzítésre kerültek – bármely anyakönyvvezető, egyéb esetben a házasságkötést nyilvántartó anyakönyvvezető illetékes.
A kérelem elbírálására jogosult anyakönyvvezető, ha a kérelmet teljesíti, a változást az elektronikus anyakönyvbe bejegyzi, és kérelemre anyakönyvi kivonatot állít ki az új névre. A változást a személyi adat- és lakcímnyilvántartásban is rögzíti. A névmódosítás után kezdeményezni kell a személyazonosító okmányok, lakcímkártya cseréjét.
Az ügyintézéshez szükséges okiratok:
-
személyazonosító igazolvány,
-
lakcímet és személyi azonosítót igazoló hatósági igazolvány,
Eljárási illeték: a családi állapot változásából eredő névváltozás miatt indult eljárás illetékmentes.
Haláleset anyakönyvezése
Benyújtás módja
Személyesen vagy megbízott (temetkezési vállalkozó) útján
Benyújtásra nyitva álló határidő
Az eltemettetésre kötelezett személy vagy az ügyben eljáró temetkezési szolgáltató a halottvizsgálati bizonyítvány kiállításától számított 5 napon belül csatolja az eljáráshoz szükséges dokumentumokat.
Ügyintézési határidő
A halálesetet a bejelentést követően – ha az anyakönyvezéshez szükséges, kormányrendeletben meghatározott adatok rendelkezésre állnak és a tényállás tisztázott – haladéktalanul anyakönyvezi (amennyiben minden irat becsatolásra került) legfeljebb 30 nap.
Az eljárás illetéke
Az eljárás illetékmentes
Illetékességi terület
Kömlőd közigazgatási területe
A kérelem kötelező tartalma
- a halott vizsgálati bizonyítvány – a halottvizsgálatról és a halottakkal kapcsolatos eljárásról szóló kormányrendeletben megjelölt személy vagy szerv az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér útján haladéktalanul bejelenti - (hamvasztás esetén a szükséges engedéllyel ellátva)
- az elhalt születési anyakönyvi kivonata
- az elhalt családi állapot igazolása (házassági vagy az elhalt házastárs halotti anyakönyvi kivonata)
- az elhalt személyi igazolványa
- az elhalt lakcímigazoló igazolványa
- az elhalt útlevele
- az elhalt vezetői engedélye
- a bejelentő személyi igazolványa
- a bejelentő lakcímigazoló igazolvány