Hírek

Elérhetőségek

Így emlékeztek a Gézengúz ovisok március 15-én

Március 15 gyerekszemmel

Úgy gondoljuk, hogy a 3- 7 éves gyerekek számára is fontos, hogy életkori sajátosságainak megfelelő módon részesei legyenek nemzeti ünnepeinknek. Egy óvodás életében egy történelmi esemény, forradalom nehezen érthető. Könnyebb élménnyé, megérezhetővé tenni, ha eljátszhatják a hozzájuk közel vihető történéseket. Igyekeztünk tehát az egész hetet az ünnep köré tervezni, így már az ünnep előtt egy héttel elkezdtünk beszélgetni az 1848-as forradalomról. Mi is történt?

 Elmeséltük, hogy nagyon régen az itt élő embereknek egy császár parancsolt. (A török császár már ismerős fogalom a számukra a „Kiskakas gyémánt félkrajcárja” című meséből.) Ez a császár sajnos nem volt jó és igazságos uralkodó. Nagyon sok ember szegénységben, elégedetlenségben élt.  Egy napon – éppen március 15-én – egypár fiatalember elhatározta, hogy ennek véget kell vetni. Egy kávéházban összegyűltek és leírták egy papírra, mit is szeretnének a magyar emberek. Aztán nagy örömmel elindultak a nyomdába, hogy kinyomtassák, amit kitaláltak. Szerették volna, ha mindenki elolvassa! Szakadt az eső, ők mégis lelkesen mentek, és az utcán egyre többen csatlakoztak hozzájuk. A végén már rengetegen voltak, nagy tömeg hömpölygött a téren. Petőfi Sándor elszavalta az előző nap írt versét: „Talpra magyar, hí a haza, itt az idő, most, vagy soha…!” Az embereknek nagyon tetszett a költemény, tapsoltak, kiabáltak, éljeneztek!
A császár, amikor megtudta, hogy el akarják őt küldeni, katonákat hívott össze és megtámadták a magyar embereket. De a magyar férfiak sem hagyták magukat, nagyon bátran szembeszálltak a császár katonáival és addig harcoltak bátran, ameddig csak tudtak! Ezekre a bátor magyar huszárokra emlékezünk március 15-én!

Megismertük Petőfi Sándor-Kossuth Lajos, Gábor Áron , fényképét.

történelmünkhöz kapcsolódó színezőket színeztünk ( térkép, huszár, címer, zászló  )

Beszélgettünk anyanyelvünkről, arról, hogy Magyarország a mi hazánk

Zászlókat, huszárokat , lovakat  készítettünk papírból (Bizonyára mindenki számára ismerős a „Piros, fehér, zöld- ez a magyar föld!” versike- zászlófestés közben ezt mondogatták a gyerekek

s várakról, katonákról szóló játékokat játszottunk. (Adj király katonát!, Várfoglaló,

a fiúknak csákót, a lányoknak pártát tettünk a fejükre.

Konzerves dobozból dobot készítettünk.

Természetesen nem maradhatott el a vers- és daltanulás sem!

Meghallgattuk a  közismert „Kossuth Lajos azt üzente” , Jól van dolga a mostani huszárnak kezdetű dalokat és Petőfi Sándor „Nemzeti dal”-át szavaltuk.  Mondókák és lovagoltatók is szerepeltek a repertoárban.

Az ünnep napjára nemcsak a gyerekek, hanem az egész óvoda épülete ünneplőbe öltözött! 

Menetelés és a tanult versek elmondása után kivittük a kopjafához az erre az alkalomra készült nemzeti színű pillangókat, virágokat, paripákat.

 

A Gézengúz Óvoda nevelői és gyermekei

 

Még több fotó a galériában: https://komlod.asp.lgov.hu/igy-emlekeztek-gezenguz-ovisok-marcius-15-en